Loket a okolí

Loket je jedním z těch výjimečných míst, kde máte pocit, že jste právě vstoupili do pohádky. Ze všech koutů na vás dýchá historie a kouzlo polozapomenutých bájí a pověstí. Na této kouzelné atmosféře má samozřejmě největší podíl románsko-gotický hrad, který se hrdě tyčí na žulovém masivu a nechává se líně obtékat řekou Ohří. Pozadu ovšem nezůstává ani samotné město se svými historickými měšťanskými domy a tajemnými uličkami. Ne nadarmo bylo také centrum vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

Historie hradu Loket sahá až do počátku 13. století, kdy byl vystavěn na místě původního slovanského hradiště, aby sloužil jako pohraniční pevnost. Díky své jedinečné poloze uprostřed hustých lesů se stal vyhledávaným útočištěm králů, nejen za lovem se sem rád vracel i Karel IV. V držení hradu se postupně vystřídali i jáchymovští Šlikové, pánové z Plavna a také loketští měšťané. V 19. a 20. století se hrad proměnil ve vězení a tomuto účelu sloužil až do roku 1948, kdy byl zestátněn. Stejně jako většina dalších hradů, i Loket trpěl v době komunistického režimu nezájmem a chátral, dokud nepřišlo vysvobození v podobě roku 1989. Poté byl opraven a zpřístupněn veřejnosti.

Vydáte-li se prozkoumat útroby hradu, čeká vás působivá prohlídka okořeněná několika zajímavostmi. K vidění je tu trvalá expozice porcelánu z okolních, mnohdy už zaniklých porcelánek, muzeum zbraní, ale také originál části loketského meteoritu, jednoho z nejstarších na světě. Říkají mu Purkrabí. Na nádvoří hradu údajně dopadl roku 1422, celý vážil 107 kg a jedná se tak o největší meteorit, který kdy dopadl na území naší republiky. Vynechat byste rozhodně neměli ani velmi autentickou, srdce i nervy drásající expozici útrpného práva v praxi. Pohybující se figuríny v životní velikosti vám za děsivého zvukového doprovodu předvedou, jak se kdysi z obviněných nešťastníků vymáhalo přiznání.

A když zatoužíte po sportu a krásách přírody? I tehdy vám má Loket co nabídnout. Jeho věrný tichý společník, řeka Ohře, je oblíbenou destinací nadšených vodáků, kanoistů i raftařů. Zhruba 1 km od mostu, po proudu řeky, najdete půjčovnu lodí. Na své si tu ale přijdou i cyklisté. Hned za Loktem začíná CHKO Slavkovský les, známý svými jedinečnými rašeliništi. Velmi populární je také cyklostezka podél Ohře, vedoucí z Lokte do Karlových Varů - Doubí. Zhruba ve dvou třetinách cesty narazíte na další mimořádný úkaz - Svatošské skály. Pokud holdujete rekreačnímu horolezectví, určitě se tu alespoň na chvíli zastavte.

Více informací o Lokti

FotografieUK betting sites, view full information www.gbetting.co.uk bookamkers